Fajne zabawy w domu - garść oryginalnych propozycji 0
Fajne zabawy w domu - garść oryginalnych propozycji

Fajne zabawy w domu - propozycje na wakacje i nie tylko

Gdy pogoda za oknem nie zachęca do rodzinnych wypraw za miasto lub wyjścia na plac zabaw, warto sięgnąć po sprawdzone propozycje pomysłów na fajne zabawy w domu. Dzięki nim w atrakcyjny sposób spędzimy z maluchem wspólne chwile.  

Fajne zabawy w domu? Układamy i gramy!

Planując fajne zabawy w domu warto sięgnąć po puzzle – niezawodne w przypadku, gdy potrzebujemy zająć uwagę malucha  na dłuższy czas. Według specjalistów, układanie puzzli  to nie tylko świetna  zabawa, ale również wspaniały trening pamięci oraz logicznego myślenia, przygotowujący dziecko do nauki czytania i pisania.

Dla młodszych dzieci, w wieku przedszkolnym, najbardziej odpowiednie będą mniejsze układanki, złożone z kilkunastu lub kilkudziesięciu elementów. Dla nieco starszych szkrabów wybierzmy puzzle posiadające większą liczbę elementów i nieco bardziej skomplikowane ilustracje.

Oprócz puzzli do zabawy z maluchem w domu wykorzystać możemy także wszelkiej maści gry planszowe, zabawki kreatywne oraz kolorowanki. Warto zawczasu zadbać o to, aby zaopatrzyć się w popularnego "Chińczyka", piasek kinetyczny, modelinę oraz kolorowanki o różnej tematyce.  

W co można się bawić w domu?

Zastanawiając się, w co można się bawić w domu z dzieckiem, połącz przyjemne z pożytyczecznym - zaangażuj swoją pociechę w proste, domowe czynności. Dla malucha wspólne pieczenie ciasteczek oraz asystowanie w przy gotowaniu obiadu to nie lada frajda! Dziecku zaproponować można także samodzielne kąpanie ulubionych zabawek: pluszowego kotaszmaciane lalki lub ukochanego misia przytulankę. Dobrym pomysłem będzie  również włączenie malucha do wspólnych prac porządkowych: wieszania prania, zamiatania, ścierania kurzy. Dzieci uwielbiają bowiem naśladować dorosłych i wykonywać czynności, dzięki którym czują się zaradne i sprawcze. 

Fajne zabawy dla dzieci w domu

Na liście fajnych zabaw dla dzieci w domu z powodzeniem umieścić możemy także tradycyjną zabawę w chowanego. Spodoba się ona  zarówno maluchom, jak i nieco starszym pociechom. Polecamy również zabawę w "ciepło-zimno". Schowajmy ulubioną maskotkę malucha i poprośmy dziecko, aby ruszyło na jej poszukiwania. Ułatwijmy szukanie pluszaka naszymi podpowiedziami. Gdy maluch będzie zbliżać się  do szukanego przedmiotu, mówmy "ciepło", a gdy będzie się oddalał - "zimno". Jeśli dziecko będzie bardzo blisko misia, sygnalizujmy to słowem "gorąco", a jeśli zbytnio się od maskotki oddali, ostrzegajmy go mówiąc "mróz". 

Czas na rodzinny seans! 

W deszczowe sobotnie popołudnie zorganizować możemy w domu rodzinny seans filmowy. Zaangażujmy dziecko do wspólnego robienia popcornu, przygotujmy wygodne siedziska, ulubione napoje, a wcześniej zadbajmy o to, aby nasza pociecha zaprojektowała piękne bilety na seans dla każdego członka rodziny. 

Kreatywnym sposobem na wspólne spędzanie czasu będzie także zabawa w domowy teatrzyk. Wystarczy kilka maskotek malucha, dwa krzesła, zawieszony na nich koc i odrobina wyobraźni. Ze starszym dzieckiem przygotować możemy wcześniej scenariusz naszej sztuki, młodszym pozwólmy improwizować. Będzie to dla nich wspaniała lekcja kreatywności oraz tworzenia spójnych, składających się w jedną całość opowieści. 

Niezależnie  od tego, którą z wyżej wymienionych zabaw wybierzemy, pamiętajmy, że czas spędzony z maluchem w domu  jest dla nas cudowną okazją do tego, aby obserwować i wspierać rozwój dziecka, umocnić łączącą nas z nim więź i razem świetnie się bawić.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl