Co można robić w wakacje w domu? Garść pomysłów 0
Co można robić w wakacje w domu? Garść pomysłów

Wakacje to dla maluchów długo wyczekiwany i wypatrywany z utęsknieniem czas. Warto sprawić, aby okres ten był dla naszej pociechy pełen atrakcji i pozytywnych wrażeń. Co jednak, gdy – z różnych względów – nie możemy pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd w nieznane? Podpowiadamy, co robić w wakacje w domu z dzieckiem, aby spędzić razem wspólne chwile w ciekawy i kreatywny sposób. 

Co robić w wakacje w domu? Zaplanuj wcześniej

Dzieci nie lubią nudy i rutyny… Pamiętajmy o tym zastanawiając się, co robić w wakacje w domu. Chcąc sprostać oczekiwaniom naszej pociechy, przygotujmy wcześniej listę  potencjalnych atrakcji i zabaw na każdą porę dnia. Tworząc plan wakacyjnych rozrywek dla malucha uwzględnimy zarówno zainteresowania oraz temperament dziecka, jak i zmienne warunki pogodowe. 

W zorganizowaniu dziecku czasu pomocne będą nam z całą pewnością wszelkiej maści kreatywne zabawki: piasek kinetyczny, modelina, puzzle oraz tak zwane zestawy “Do It Yourself”, służące na przykład do samodzielnego uszycia torebki lub zbudowania statku z butelki i korka.

Letnia przygoda z przyrodą

W słoneczny, ciepły dzień warto zaprosić malucha na wyprawę do pobliskiego lasu lub parku. Możemy zaproponować dziecku zabawę w poszukiwanie skarbu w postaci czterolistnej koniczyny. Po powrocie do domu wspólnie poszukajmy informacji o tym, skąd wzięło się powiedzenie, że czterolistna koniczyna przynosi szczęście i co symbolizują poszczególne listki tej roślinki. 

Na wyprawę można zabrać także leśne pluszowe zwierzęta i poprosić dziecko, by pokazało im najciekawsze zakamarki, a być może nawet znalazło pożywienie, np. w postaci orzechów czy szyszek.

Pluszowe wiewiórki Brunis & Blixten

Pluszowy jeż Sweet Hubert

 

Pluszowe świstaki Jojo & Titi

Gdy za oknem pada deszcz…

Letnia pogoda bywa kapryśna. Gdy zdarzy się więc, że za oknem będzie pochmurno i deszczowo, zaproponujmy maluchowi zorganizowanie balu przebierańców. Takiego, w którym udział wezmą wszystkie ulubione zabawki dziecka: misie, pluszowy piesek czy pluszowy kotek

Wspólnie z naszą pociechą zadbajmy o zrobienie dekoracji: nadmuchajmy balony, przygotujmy scenę, na której zaproszeni przez nas goście będą tańczyć, zaprojektujmy także dla każdej zabawki odpowiednie przebranie. 

Pluszowy kotek Kitty

Pluszowy piesek Buddy Taupe

Zabawy z naszego dzieciństwa

Podczas wakacji w domu warto sięgnąć do wspomnień i opowiedzieć naszemu dziecku, jak my spędzaliśmy kiedyś wolny czas. Strzałem w dziesiątkę okazać może się także pokazanie maluchowi zabaw, które popularne były w okresie naszej młodości.

Dziewczynkom zademonstrować możemy, jak kiedyś grało się w klasy lub w gumę, chłopcom – pokazać, jak puszcza się kaczki na wodzie oraz gra w kapsle po torze narysowanym kredą lub patykiem.

Nadrabiamy wspólnie zaległości

Wakacje to doskonała okazja również do tego, aby nadrobić zaległości i wywiązać się z obietnic składanych maluchowi w ciągu całego roku. Zróbmy więc najpierw krótki rachunek sumienia i przypomnijmy sobie, do czego zobowiązaliśmy się wobec naszej pociechy i zrealizujmy - krok po kroku - wszystkie przyrzeczenia. Wyprawa po watę cukrową, rodzinny piknik na trawie, wspólne pieczenie ciasteczek… Zapytajmy malucha, którą z tych atrakcji chce zrealizować jako pierwszą i tym razem dotrzymajmy danego dziecku słowa. 

Wakacyjny obóz naukowy

Poszukując odpowiedzi na pytanie, “co można robić w wakacje w domu” warto myśleć odrobinę nieszablonowo i oprócz tradycyjnych, sprawdzonych pomysłów postawić na te nieco mniej oczywiste, ale równie ciekawe dla maluchów. 

Co stoi bowiem na przeszkodzie, aby w wakacje nasza pociecha nie tylko bawiła się świetnie, ale również - przy okazji - zgłębiała tajemnice otaczającego ją świata? Wystarczy zaopatrzyć się w półprofesjonalny, niewymagający dużych nakładów finansowych mikroskop, aby w domowym zaciszu zorganizować maluchowi niewielkie laboratorium. 

Dobrym pomysłem będzie również wspólna, codzienna obserwacja letniego nieba. Nauczmy dziecko rozpoznawać gwiazdy oraz ich konstelacje. Jeśli malucha zainteresują nasze lekcje astronomii, zainwestujmy w niewielkich rozmiarów teleskop oraz mapę nieba. Kto wie, może w przyszłości, dzięki wakacjom spędzonym w domu, nasze dziecko zostanie słynnym naukowcem?  Czas pokaże!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl