Jak wyciszyć dziecko przed snem? O roli wieczornych rytuałów 0
Jak wyciszyć dziecko przed snem? O roli wieczornych rytuałów

Odpowiednia dawka snu ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niestety, usypianie malucha nie zawsze należy do najłatwiejszych zadań. Podpowiadamy, jak wyciszyć dziecko przed snem przy pomocy wieczornych rytuałów. 

Jak wyciszyć dziecko przed snem?

Kiedy po całym dniu pełnym wrażeń, wieczorne usypianie dziecka nie przynosi efektów, zdesperowani rodzice sięgają po różne, nierzadko dosyć specyficzne metody, dzięki którym ich pociecha w końcu zmruży oczy i zapadnie w sen. Zamiast bujania w nosidełku lub usypiania przy dźwięku włączonej suszarki, warto dowiedzieć się, jak wyciszyć dziecko przed snem. 

Według ekspertów, kluczowym elementem ułatwiającym maluchowi przejście z dziennej aktywności do snu, jest wprowadzenie do codziennej rutyny wieczornych rytuałów, czyli czynności, które odbywać będą się mniej więcej o tej samej porze, w podobnej kolejności oraz według identycznego scenariusza.

Jak wyciszyć niemowlę przed snem? 

Uporządkowany, przewidywalny plan dnia zapewnia niemowlętom poczucie bezpieczeństwa. Maluchy czują się pewniej i spokojniej, a ich fizjologiczny rytm dostosowuje się do codziennej rutyny. Dlatego też stosowanie i przestrzeganie wieczornych rytuałów jest skutecznym lekarstwem na bolączki rodziców, którzy codziennie zastanawiają się, jak wyciszyć niemowlę przed snem. 

Przygotowania malucha do snu warto rozpocząć już w późnych godzinach popołudniowych. Nadmierna ilość bodźców w postaci hałasu, gwaru lub zbyt dużej aktywności powoduje u maluchów ogólne pobudzenie, które skutkować może problemami z zaśnięciem. Starajmy się więc nie dostarczać dziecku zbyt wielu wrażeń. Wyłączmy radio, telewizor i nie planujmy po południu odwiedzin rodziny lub znajomych. 

Kolejnym wieczornym rytuałem, przygotowującym niemowlę do snu, jest kąpiel o stałej, uregulowanej porze. Zadbajmy o to, aby była dla dziecka przyjemnym, odprężającym doświadczeniem. Po kąpieli możemy delikatnie pomasować maluszka-  to doskonały sposób na budowanie więzi z niemowlęciem oraz skuteczna metoda ułatwiająca dziecku zasypianie. 

Jeśli karmimy niemowlę tuż przed zaśnięciem, róbmy to w pokoju, w którym pali się tylko nocna lampka. Wiele maluszków lubi zasypiać przy kołysance na dobranoc, możemy zastosować ten wieczorny rytuał puszczając dziecku muzykę, której słuchaliśmy podczas ciąży. Udowodnione zostało naukowo, że niemowlęta uspokajają i wyciszają dźwięki znajome im z życia płodowego.

Zanim odłożymy malucha do łóżeczka, przytulmy opatulone kocykiem niemowlę i chwilę pobujajmy. Gdy dziecko leży już w łóżeczku - przeczytajmy mu bajeczkę na dobranoc. Nawet, jeśli maluch nie rozumie jeszcze jej treści, nasz cichy, spokojny głos podziała na niego uspokajająco. 

Chcąc wzmocnić poczucie bezpieczeństwa niemowlęcia, zadbajmy o to, aby podczas usypiania towarzyszyła mu ukochana przytulanka, na przykład w postaci milutkiego, delikatnego w dotyku kocyka przytulanki, odpowiedniego dla dzieci już od pierwszego dnia życia. 

PRZYTULANKA DO SPANIA MIŚ ZIGGY BABY RUG

PRZYTULANKA DO SPANIA LISEK FOXY BABY RUG

Rytuały przed snem dla starszych dzieci

Wieczorne rytuały pomocne będą również przy usypianiu nieco starszych maluchów - wyrobią u dziecka dobre nawyki oraz nauczą przestrzegania ustalonych zasad. Przyzwyczajmy naszą pociechę do tego, iż na dwie, trzy godziny przed snem - zamiast oglądania bajek w telewizorze - wspólnie rysujemy, układamy puzzle lub przygotowujemy razem kolacje. 

Wieczornym rytuałem po kąpieli niech będzie mówienie "dobranoc" pozostałym członkom rodziny oraz ukochanym maskotkom. Dzięki temu nasza pociecha będzie miała poczucie, iż to ona podejmuje decyzje, że najwyższa już pora, aby pójść spać. 

Przed zaśnięciem czytajmy maluchowi książeczkę. Niech będzie to stałym, obowiązkowym punktem zakończenia dnia. Pozwólmy również maluchowi zasypiać w towarzystwie ukochanego, pluszowego misia, do którego maluch, jeśli wybudzi się w nocy, w każdej chwili będzie mógł się przytulić.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl