Samodzielność dziecka - jak ją rozwijać od najmłodszych lat i dlaczego warto? 0
Samodzielność dziecka - jak ją rozwijać od najmłodszych lat i dlaczego warto?

Samodzielność dziecka, wspierana w świadomy i mądry sposób, procentuje w przyszłości. Maluch, już jako dorosły człowiek, chętnie będzie brał sprawy w swoje ręce i nie będzie obawiał się zadań stawianych przed nim przez życie. 

Samodzielność dziecka, czyli... 

Wychowanie dziecka do samodzielności to jedno z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych wyzwań, przed jakimi stoją rodzice. Jak poradzić sobie z nim w najlepszy sposób? 

Według ekspertów, kluczowe jest zrozumienie, iż samodzielność dziecka to nie tylko umiejętność wykonywania codziennych czynności bez pomocy innych, ale przede wszystkim - emocjonalna gotowość malucha do mierzenia się z trudnościami

Jak rozwijać samodzielność dzieci? 

Poszukując odpowiedzi na pytanie "jak wychować samodzielne dziecko", pamiętajmy o tym, iż dzieci są kreatywne i twórcze z natury - uczą się przez obserwację oraz naśladowanie, testując przy każdej sposobności nowo zdobytą wiedzę. 

Chcąc wychować samodzielne dziecko, w dużej mierze wystarczy więc zatem pozwolić maluchowi na odkrywanie oraz poznawanie zarówno swoich możliwości, jak i otaczającego świata

Co ważne - powinno odbywać się to we właściwym czasie, tempie oraz w przyjaznym dla dziecka środowisku. Nie porównujmy więc naszego dziecka z dziećmi znajomych lub sąsiadów. Pamiętajmy, że każdy z nas ma inne usposobienie, możliwości i predyspozycje. 

W drodze do samodzielności - trudne początki

Jeśli chcemy wspierać samodzielność dziecka, starajmy się stwarzać jak najwięcej sytuacji, w których maluch będzie mógł wykazać się inicjatywą, wzmocnić poczucie swojej sprawczości oraz nabyć nowe kompetencje.

Nie oczekujmy także od naszych pociech zbyt wiele. Samodzielne ubranie sweterka, zjedzenie zupy lub szczotkowanie zębów... To co dla nas, dorosłych, jest prostą, niewymagającą dużych nakładów czasu czynnością, dla maluchów stanowi nierzadko spore wyzwanie.  

Bądźmy cierpliwi - nie pospieszajmy, nie krytykujmy ani nie poprawiajmy dziecka. Dążmy raczej do tego, aby zachęcać, wspierać oraz - jeśli będzie taka konieczność - ostrzegać przed niebezpieczeństwami. Zwracajmy uwagę na nasze słowa kierowane do malucha. Zamiast mówić: "nie biegnij, bo się przewrócisz", użyjmy na przykład komunikatu: "bądź ostrożny, zwolnij troszkę". 

Nagradzajmy samodzielność dziecka 

Zawiązane buty, własnoręcznie zrobiona kanapka, pięknie posprzątany pokój - dzieci są dumne nawet ze swoich najmniejszych sukcesów. Tym bardziej, jeśli ich trud i wysiłek zauważony zostanie przez bliskie im osoby. Nagradzajmy i chwalmy więc samodzielność dziecka nawet, jeśli dotyczyć będzie drobnych czynności. 

Angażujmy także malucha w codzienne czynności takie jak sprzątanie lub gotowanie. Nawet jeśli podczas wspólnego przygotowania obiadu nasza pociecha obierze tylko marchewkę, podkreślmy wkład malucha we wspólnie przyrządzony obiad.

Wychowanie wspierające pełne miłości

Trudności, problemy i wyzwania są dla maluchów prawdziwym testem samodzielnego radzenia sobie z lękiem, frustracją oraz złością. Poprzez wspieranie dziecka oraz obdarzanie go naszą miłością i akceptacją, zapewniamy go, iż jest kochany, ważny. A tylko dziecko, które czuje się bezpiecznie, ma siłę i ochotę uczyć się nowych rzeczy, eksplorować otoczenie oraz na własną rękę podbijać świat. Największym hamulcem dla samodzielności dziecka są bowiem lęk  i poczucie braku wpływu na rzeczywistość

Oczywiście pamiętajmy także o tym, że nawet najbardzie samodzielne dziecko potrzebuje od czasu do czasu naszej pomocy. Obserwujmy więc naszego malucha uważnie i bądźmy gotowi zapewnić naszej pociesze wsparcie zawsze wtedy, gdy będzie taka konieczność.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl