Czytanie dzieciom - jak robić to dobrze? O interaktywnym czytaniu 0
Czytanie dzieciom - jak robić to dobrze? O interaktywnym czytaniu

Codzienne czytanie dzieciom książek ma dobroczynny wpływ na ich rozwój intelektualny oraz emocjonalny. Warto wiedzieć jednak, jak czytać dziecku książki, aby czas wspólnie spędzony na lekturze przyniósł jak najwięcej korzyści. Oto kilka cennych wskazówek ekspertów. 

Czytanie dzieciom - dlaczego jest tak ważne?

Badania naukowców nie pozostawiają wątpliwości: czytanie dzieciom to najlepsza inwestycja w ich przyszłość. Wspólna lektura wspomaga rozwój mowy, poszerza zasób słów malucha, rozwija umiejętność słuchania oraz zapamiętywania, uczy koncentracji uwagi i myślenia przyczynowo-skutkowego. 

Czytanie książek dzieciom to także doskonały sposób na kształtowanie wrażliwości emocjonalnej. Maluchy - wspólnie z bohaterami bajek i baśni - przeżywają podczas lektury całą gamę emocji: od radości po zaskoczenie, rozczarowanie, smutek i lęk, co w przyszłości ma pozytywny wpływ na ich zdolność do empatii oraz rozumienia zachowań i motywacji drugiej osoby. 

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż wspólne czytanie wzmacnia więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem oraz redukuje poziom stresu i to w rekordowo szybkim tempie. Już po sześciu minutach czytania, w organizmie obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, rozluźniają się mięśnie, a serce bije wolniej

 

Interaktywne czytanie, czyli jak czytać dziecku?

Korzyści, płynących z czytania dzieciom książek, jest bezsprzecznie wiele. Okazuje się jednak, że oprócz regularnego sięgania po lekturę równie ważna jest wiedza, jak czytać dzieciom książki

Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku wykazali bowiem, iż czytanie czytaniu nierówne, a najbardziej skuteczną metodą czytania dzieciom książek jest tak zwane czytanie interaktywne, czyli takie, które angażuje dziecko w tworzenie i opowiadanie historii

Podczas interaktywnego czytania, rodzic - zadając pytania otwarte - zachęca dziecko, by nie było tylko słuchaczem, ale  również aktywnym, zaangażowanym uczestnikiem toczącej się na kartach książki opowieści. "Jak myślisz, dlaczego się tak stało?, "Co zrobiłbyś na miejscu bohatera?" - oto przykładowe pytania, jakie postawić możemy dziecku, skłaniając je do refleksji i inspirować do poszukiwania odpowiedzi.

Ważnym elementem interaktywnego czytania  jest również rozmowa z maluchem o postawach bohaterów oraz  szukanie odniesień do prawdziwych zdarzeń i doświadczeń z życia naszej pociechy. Dzięki tego rodzaju zabiegom, czytanie książek zamienia się w stymulujące doświadczenie, które umożliwia dynamiczny rozwój funkcji poznawczych dziecka.

Do wspólnego interaktywnego czytania warto zaprosić - jako słuchacza - ukochanego pluszowego misia. Zaproponujmy dziecku, aby opowiedziało pluszakowi własnymi słowami przeczytaną przez nas wspólnie historie. W ten sposób ćwiczyć możemy pamięć oraz zdolność malucha do przetwarzania informacji.

Interaktywne czytanie a iloraz inteligencji 

Interaktywne czytanie ma pozytywny wpływ szczególnie na rozwój dzieci poniżej czwartego roku życia i jest sprawdzoną metodą podwyższania ilorazu inteligencji maluchów nawet do 6 punktów.  

Seria przeprowadzonych przez naukowców eksperymentów wykazała, iż dzieci, których rodzice stosowali technikę interaktywnego czytania, wyprzedzały swoich rówieśników aż o 8,5 miesiąca podczas testu na umiejętność opisywania. 

Pluszowe zakładki na zachętę

Chcąc zachęcić malucha do interaktywnego czytania, warto sięgnąć po urocze, mięciutkie zakładki do książek w postaci pluszowego kotka Guccio, szaro-białej sówki Hoho lub pieska Funny Dog o zabawnym pyszczku. 

ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI HOHO

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl