Usypianie niemowlaka - kilka sprawdzonych metod 0
Usypianie niemowlaka - kilka sprawdzonych metod

Kiedy tradycyjne metody usypiania niemowląt zawodzą, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów. Oto trzy różne sposoby na usypianie niemowlaka. Mamy nadzieję, że będą dla wszystkich niewyspanych rodziców nieocenioną pomocą, dzięki której w pełni docenią uroki rodzicielstwa.

 

Usypianie niemowlaka metodą doktora Karpa

Pierwszą spośród trzech najpopularniejszych metod na usypianie niemowlaka jest metodą doktora Harvey'a Karpa, słynnego amerykańskiego pediatry. Co ważne, metoda ta  przynosi najlepsze efekty w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka, nazywanych przez Karpa czwartym trymestrem ciąży. 

Jak usypiać niemowlę wg metody dr Harvey'a Karpa? Bardzo prosto! Wystarczy sprawić, dzięki zastosowaniu pięciu kroków, aby niemowlę poczuło się jak w brzuchu mamy: spokojnie i bezpiecznie. Jeśli chcemy uzyskać ten efekt, musimy zapewnić maluchowi podobne warunki do tych, które panowały podczas życia płodowego dziecka.

Chcąc prawidłowo zastosować metodę doktora Karpa, rozpocznijmy od opatulenia malucha kocykiem lub specjalistycznym otulaczem. Następnie ułóżmy dziecko na przedramionach w stabilnej pozycji na brzuszku lub lekko na boku, z głową w dół. Kolejnym krokiem metody usypiania niemowląt dr Karpa jest szumienie, czyli uspokajanie niemowląt przy pomocy jednostajnego, przypominającego szum wód płodowych dźwięku. Możemy więc delikatnie "szumieć" do ucha malucha lub skorzystać z pomocy domowych sprzętów, takich jak suszarka lub odkurzacz. 

W trakcie szumienia podtrzymajmy główke niemowlecia i zacznijmy energicznie kołysać malucha, wprawiając jego ciało w delikatne drżenie. Podczas kołysania wykonujmy łagodne przysiady lub podskoki. Ostatnim elementem usypiania niemowlaka metodą Karpa jest ssanie - jeżeli maluch, pomimo zastosowanych przez nas zabiegów wciąż nie śpi, uratuje nas smoczek lub karmienie piersią.

 

 

Usypianie niemowlaka metodą doktora Searsa

Drugą, równie popularną metodą na usypianie niemowlaka jest metoda dr Williama Searsa - uznanego twórcy koncepcji rodzicielstwa bliskości. Według Searsa, podczas usypiania niemowlaka najważniejsze jest stworzenie maluchowi optymalnych warunków do snu oraz zapewnienie mu jak największej dawki bliskości. Kołysanie, przytulanie, natychmiastowe reagowanie na płacz dziecka, wspólne spanie malucha z rodzicami to - według doktora Sersa - sprawdzone sposoby na to, jak usypiać niemowlaka. 

Tym, którym metoda doktora Serasa przypadnie do gustu, polecamy bestsellerową publikację "Księga snu". Poradnik napisany przez Williama Searsa wraz z żoną, przy wsparciu dwóch synów - pediatrów, Jamesa i Roberta, dedykowany jest wszystkim niewyspanym rodzicom. Dowiedzieć można się z niego między innymi, czym różni się sen niemowlęcia od snu starszego dziecka, jakie mogą być przyczyny nocnych pobudek oraz jak uporządkować dzienne drzemki i wieczorne usypianie. 

Usypianie niemowlaka - metoda Tracy Hogg

Trzecia metoda usypiania niemowląt opracowana została przez Tracy Hogg - angielską pielęgniarkę i położną oraz autorkę znanych na całym świecie poradników dla rodziców. Metoda ta nierzadko budzi wiele kontrowersji. Tracy Hogg jest bowiem zwolenniczką "rozsądnego snu" i kładzie nacisk na samodzielne zasypianie niemowlaka w łóżeczku, bez zbytniej ingerencji rodziców, przy równoczesnym stosowaniu wieczornych rytuałów. 

Zgodnie ze stosowaną przez Hogg  techniką "podnoszenia/odkładania", gdy nadejdzie czas na sen, rodzic powinien odłożyć malucha do łóżeczka, nie pozwalając, aby niemowlę zasnęło na jego rękach na przykład w trakcie karmienia.

Gdy maluch zacznie płakać, według Hogg nie należy od razu reagować podnoszeniem -  wystarczy niemowlę pogłaskać lub pomasować delikatnie po brzuszku lub plecach. Dopiero gdy nie przyniesie to efektu, rodzic powinien wziąć dziecko na ręce, uspokoić i ponownie odłożyć do łóżeczka. 
Technikę Hogg należy stosować do skutku, czyli powtarzać branie na ręce i odkładanie malucha do łóżeczka aż do momentu, gdy niemowlę zapadnie w głęboki sen. 

MASKOTKA BENJI BROTHER

MIŚ THEODORA - MY FIRST TEDDY

Przytulanki na straży spokojnego snu

Niezależnie od tego, z której metody usypiania niemowlaka skorzystamy, zadbajmy, aby naszemu maluszkowi podczas snu zawsze towarzyszył pluszowy przyjaciel w postaci mięciutkiej, delikatnej w dotyku przytulanki. 

W magicznej krainie Galerii Bukowski znajdziemy między innymi zaprojektowane z miłością i wykonane z dbałością o najmniejsze szczegóły urocze przytulanki ozdobione uroczymi główkami zwierząt z kolekcji The Happy Family oraz Ziggy. Są one zabawkami bezpiecznymi dla dzieci od pierwszego dnia życia, co zostało potwierdzone odpowiednimi certyfikatami.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl