Zabawa w odgrywanie ról - dlaczego jest ważna? 0
Zabawa w odgrywanie ról - dlaczego jest ważna?

Zabawa w odgrywanie ról

Zabawa w odgrywanie ról rozwija empatię, pobudza wyobraźnię i kreatywność, a także uczy prawidłowych zachowań społecznych oraz usamodzielnia. To niezwykle ważny rodzaj zabawy, dlatego już 2-letnie dzieci warto zachęcać do odgrywania ról.

Jakie zabawy w odgrywanie ról?

Zabawa w odgrywanie ról polega na naśladowaniu codziennych czynności dorosłych. Jedną z pierwszych ról, w jakie wciela się dziecko, jest opiekun. Już maluszki dbają o swojego ukochanego misia czy pluszaka - przykrywają go kołderką do snu, karmią, pocieszają, gdy jest smutny. 

Kolejną zabawą w odgrywanie ról jest “zabawa w dom”. Możemy w niej zaobserwować już całkiem złożone interakcje społeczne. Każdy z domowników ma swoje potrzeby, starają się oni ze sobą współpracować, choć czasem może dochodzić do konfliktów. Warto śledzić, w jaki sposób dziecko bawi się w dom i czasem również włączyć się do zabawy. Na przykładzie pewnych codziennych zachowań można rozwijać dziecięcą empatię.

Bardzo popularne są także zabawy w zawody, z którymi spotyka się dziecko. Może to być zabawa w sklep, w lekarza, weterynarza, nauczyciela, ale też mniej typowe, zależne od tego, czym zawodowo zajmują się rodzice.

Jeszcze innym typem odgrywania ról jest zabawa w gotowanie, sprzątanie, majsterkowanie itp. Część z nich może odbywać się podczas zabawy w dom, ale dzieci skupiają się też na jednej czynności i np. przyrządzają posiłek dla rodziców czy opiekunów. Najpierw korzystają z przedmiotów niejadalnych, ale nieco starszym dzieciom można już pozwolić na przyrządzanie posiłków pod okiem dorosłego opiekuna. Być może na początku nie wyjdą one bardzo smaczne, ale i tak warto docenić starania malucha.

Zalety zabaw w odgrywanie ról

Na przykładzie powyższych zabaw można zauważyć, jakie umiejętności rozwija dziecko podczas odgrywania ról. Zaliczymy do nich przede wszystkim umiejętności społeczne: naukę współpracy, odkrywania potrzeb innych ludzi, rozwijanie empatii. 

Kolejną grupą są umiejętności związane z codziennym funkcjonowaniem, czyli np. przygotowywanie posiłków. Dzięki temu dziecko coraz bardziej się usamodzielnia, uczy odpowiedzialności. W ten sposób maluch poznaje też zawody. 

Zabawa w odgrywanie ról to też wspaniały trening kreatywności, ponieważ dziecko jest pełnoprawnym reżyserem scenek. Najczęściej wzoruje się ono na tym, co obserwuje w swoim środowisku, ale dokłada też wymyślone elementy.

I wreszcie ogromną zaletą zabaw w odgrywanie ról jest to, że rodzice mogą dzięki nim lepiej poznać własne dzieci. Maluchy mają problem z formułowaniem swoich obaw, mówieniem o problemach. Jeśli coś wywołuje u dziecka niepokój, to prawdopodobnie ukaże się podczas odgrywania roli. Czasem są to obawy związane z tym, co nieznane, np. pójściem pierwszy raz do przedszkola. Poprzez zabawę możemy przygotować malucha do takich wyzwań i wyeliminować lub znacznie zmniejszyć jego lęki.

Zabawki do odgrywania ról

Do odgrywania ról mogą być wykorzystywane różnego rodzaju zabawki. Dziecko niekoniecznie potrzebuje kilku gotowych zestawów, np. lekarza, kucharza itp . Poradzi sobie bez nich, dzięki bogatej wyobraźni. Do lekarza może przecież pójść chory miś, a do gotowania można wykorzystać prawdziwe naczynia i różne nietypowe przedmioty, jak klocki. Oczywiście dostępnych jest wiele naprawdę ciekawych i wartościowych zabawek do odgrywania ról, więc - jeśli dziecko jest czymś szczególnie zainteresowane - to warto sprezentować mu taki zestaw.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl