Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? Garść pomysłów 0
Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? Garść pomysłów

Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? Poradnik

W wykorzystaniu wrodzonego potencjału i naturalnych zdolności malucha bardzo dużą rolę odgrywamy my – rodzice. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka na poszczególnych etapach jego rozwoju. 

Małe dziecko jest niezwykle ciekawe i bardzo szybko uczy się nowych umiejętności. Chłonie informacje o otaczającym je świecie wszystkimi zmysłami, chętnie próbując i testując swoje coraz to większe możliwości. Oczywiście najchętniej przyswaja nową wiedzę poprzez zabawę oraz naśladowanie nas - dorosłych. 

Pamiętajmy o tym na co dzień, starając się stwarzać maluchowi jak najwięcej okazji do tego, aby był samodzielny, sprawczy i dumny ze swoich osiągnięć. Oto kilka naszych pomysłów na to, jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka w prosty, a zarazem skuteczny sposób. 

Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? 

Poszukując pomysłów na kreatywne wspieranie rozwoju dziecka sięgnijmy po modelinę i plastelinę. Modelowanie oraz lepienie różnych kształtów i postaci, bardziej lub mniej skomplikowanych, nie tylko pobudza rozwój umysłowy i emocjonalny dziecka, ale również wspaniale rozwija jego wyobraźnię oraz wzmacnia sprawność manualną.

Dodatkowo – maluch zazwyczaj ugniata plastelinę dwiema rączkami, co powoduje współpracę obydwu półkuli mózgowych: lewej - odpowiedzialnej za logiczne myślenie oraz prawej - odpowiedzialnej za emocje i wyobraźnię. Dzięki temu dziecko doskonalić może umiejętność szybkiego przetwarzania i analizowania informacji. 

Oprócz modeliny i plasteliny do kreatywnego wspierania rozwoju dziecka doskonale nadawać będzie się piasek kinetyczny oraz puzzle i klocki. Dzięki tego rodzaju zabawkom dziecko rozwijać będzie spostrzegawczość, koncentrację, pamięć i umiejętność przestrzennego myślenia.

Rozwój małej motoryki i poczucia sprawczości

Podczas codziennych, domowych zajęć angażujmy malucha do wykonywania czynności, które wymagają skupienia i precyzyjnych ruchów. Mieszanie drewnianą łyżką ciasta na naleśniki, wspólne lepienie pierogów, dekorowanie kanapek  – dzięki tego typu aktywnościom dziecko nie tylko będzie rozwijało tak zwaną motorykę małą, ale również zyska poczucie bycia sprawczym oraz dumnym ze swoich możliwości.

Poprzez zachęcanie naszej pociechy do samodzielnego ubierania się i porządkowania swoich rzeczy, damy jej możliwość ćwiczenia zdolności motorycznych i rozwijania umiejętności dbania o siebie oraz swoją przestrzeń, oczywiście  – pod naszym czujnym, wspierającym okiem. W przyszłości zaprocentuje to większą samodzielnością oraz otwartością malucha na podejmowanie nowych działań – w przedszkolu, szkole oraz życiu dorosłym. Pod warunkiem oczywiście, że będziemy dziecko chwalić i zauważać jego sukcesy. Nawet wtedy, gdy pierwsze próby zrobienia przez malucha różnych rzeczy po swojemu nie zawsze będą kończyć się powodzeniem. 

Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo

Niezastąpionym elementem wspierania rozwoju dziecka jest oczywiście czytanie. Dzięki wierszykom, rymowankom, zabawnym historyjkom oraz baśniom maluch lepiej rozumie otaczający go świat i istniejące w nim zależności. Dobrze jest więc stworzyć swojego rodzaju rytuał i codziennie, na przykład tuż przed pójściem dziecka spać, sięgnąć po lekturę. 

Podczas wspólnego czytania warto jak najwcześniej zachęcać dziecko do zwracania uwagi na tekst, który umieszczony jest obok obrazków w ulubionej książeczce. Według psychologów ułatwi to maluchowi późniejszą naukę czytania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl